BORA BORA
OFFICIAL WEBSITE / SITE OFFICIEL
Weather in Bora Bora 05:10 AM
Ph. +689 40 60 58 00
courrier@commune-borabora.pf

The Mayor

Gaston TONG SANG 250Mr Gaston Tong Sang, born the 7th august 1949 in Bora Bora is a certified engineer. He obtained his diploma of HEI ( industrial and civil engineering high studies) in Lille (France). He is specialised in reinforced and prestressed concrete at the Center of “Centre des Hautes Etudes de la Construction de Paris”. Back in Polynesia in 1976 he is integrated in the territorial public service in the equipment department.

Quickly he is integrated in the local government as a project manager to become chief of staff in the Ministry of equipment (1984-86) and Minister of equipment and planning (April 1986 to December 1987; April 1991 to may 2001). He is then in charge of the ministry of land affairs (May 2001 to October 2004) and the ministry of Small and medium enterprises, of industry and commerce and energy (October 2004 to February 2005). He is elected as a member of the Assembly of French Polynesia since 1991.

Elected mayor of Bora Bora in 1989 he becomes the same year President of the Syndicate for the promotion of the Polynesian communes until 2008.

When he reached the age of 40 Gaston Tong Sang started his political career in integrating the federation of the Tahoeraa Huiratiraa, the autonomist political party of which he took the head of the leeward islands section. Carried forward by a coalition of the autonomist members of the territorial assembly he is named for the first time President of French Polynesia the 26 December 2006. He is then at the head of a government of autonomist union composed of ministers belonging to the tahoeraa Huiratiraa, as well as the aia api, the rautahi and the niu hau manahune.

In July 2007 the ministers belonging to the tahoeraa huiratiraa resign from his government. The party splits in two blocks. Thus, the 31st august 2007 Gaston Tong Sang is overthrown following a censure motion acted by his own party, the Tahoeraa Huiraatiraa allied for the occasion with the independentist party.
In October 2007 he creates his own party, O Porinetia to tatou ai’a (my Polynesia, my roots). He federates all the autonomist political parties in a single list, To Tatou ai’a , that he leads to a leading position in the territorial assembly with 27 seats 46 % of the votes cast according to the proportional voting system without majority bonus. The 15th of April 2008 he is elevated for the second time, for a 10 month period to the function of President de la Polynésie Française.
He will occupy the supreme position a third time from November 2009 to the 1st april 2011. Today he sits in the assembly in the Tapura Huiraatira group.

Gaston Tong Sang’s great generosity in his actions as a man and as a politician has been rewarded with several honorific distinctions. He has been named “Chevalier de la Legion d’Honneur, Chevalier de l’Ordre du Mérite, Chevalier dans l’Ordre des palmes académiques".